Viis mõtet Alexander McQueeni kohta temalt endalt

McQueen butterfly vogue

Moeajakirjades nimetatakse teda moegeeniuseks ning tema loomingule omistatakse maailma kõige vapustavama šõu tiitel. Mida aga öelda Alexander McQueeni kohta inimesele, keda soovid moelooja näitusele kaasa kutsuda, kuid kes pole temast mitte midagi kuulnud? Ütlesin vist midagi sellist: “McQueen oli väga kuulus briti moedisainer. Ta võttis paar aastat tagasi, neljakümneselt endalt elu. Tema loomingu ülevaatenäitus New Yorgis purustas kõik külastatuse rekordid. Tema loodud rõivad on sellised… ekstravagantsed.”

Pärast Alexander McQueeni näituse “Savage Beauty” (Metsik ilu) külastamist Londonis Victoria & Alberti muuseumis on mul selle kohta mõistagi rohkem öelda. Siiski on raske leida sõnu McQueeni loomingu kirjeldamiseks. Iseäranis pärast mitmete tema ja näituse kohta käivate artiklite lugemist, kus kõike kirjeldatakse ülivõrdes. Laenan mõned tsitaadid kadunud kunstnikult endalt.

V&A magazine

1. ‘When I’m dead and gone, people will know that the twenty-first century was started by Alexander McQueen.’ (Kui olen surnud ja läinud, siis teatakse, et 21. sajandit alustas Alexander McQueen.)

Üks McQueenile iseloomulik joon ning tema moeloomingu alustala oli uuenduslike lõigete konstrueerimine. Enne moeõpingute alustamist oli ta omandanud silmapaistvad rätsepaoskused. Tänu sellele teadis ta, kuidas õmmelda ka kõige peenemaid kangaid ning reeglite tundmine lõigetest ja proportsioonidest andis talle võimaluse neid rikkuda. Väikese eelarvega, kuid provokatiivsete moeetendustega tuli McQueen välja juba eelmise sajandi lõpukümnendil. Innovaatilised lõiked, luksuslikud materjalid, julged kontseptsioonid ja perfektne teostus, mis McQueeni unikaalset talenti iseloomustavad, kinnistavadki selle 21. sajandi alguse moeajalukku.

2. ‘I want to empower women. I want people to be afraid of the women I dress.’ (Ma tahan naisi võimestada. Ma tahan, et minu riietatud naisi kardetaks.)

See oli esimene McQueeni öeldud lause, mida tema retrospektiivil lugeda võis. Ja see andis kogu väljapaneku suhtes kohe väga sümpaatse eelhoiaku. Kes ei armastaks kunstnikku, kelle ambitsiooniks on toetada naiste võimekust ja tõsta nende enesekindlust?Savage Beauty3. “I find beauty in the grotesque, like most artists.” (Ma näen ilu groteskis, nagu enamik kunstnikke.)

Alexander McQueen ammutas inspiratsiooni loodusest ning tema mitmes kollektsioonis põimuvad reaalsus ja fantastika, mitmed rõivaesemed ja aksessuaarid moondavad inimese linnu või looma sarnaseks.

Näiteks üks tuntumaid komplekte McQueeni 2006. aasta kollektsioonist “Widows of Culloden” koosneb tüllkleidist ning looriga hirvesarvedest. Kuulsin näitusel selle juures katkendit vanemate prouade vestlusest: “… aga see peakate on küll täiesti kohatu.”

McQueen Widows4. ‘People find my things sometimes aggressive. But I don’t see it as aggressive. I see it as romantic, dealing with a dark side of a personality’. (Inimesed peavad mu asju mõnikord agressiivseteks. Kuid minu jaoks see pole agressiivsus. Ma pean isiksuse tumedama poolega tegelemist romantiliseks.)

McQueen pidas end romantikuks, mis ei takistanud tal tegelemast surma ja lagunemise teemadega.

Pealuu motiivi kasutamine siidrättidel, sõrmustel ja muudel aksessuaaridel 2003. aasta kollektsioonis osutus McQueeni brändi tõeliseks hitiks. Pealuudega siidrätt on kujunenud moesõprade jaoks ikooniks, mis kogus veelgi enam populaarsust pärast McQueeni surma. 2013. aastal tähistati pealuu-räti kümnendat aastapäeva erikollektsiooniga, mille disainis kunstnik Damien Hirst.

McQueen scarf red5. There is no way back for me now. I’m going to take you on journeys you’ve never dreamed were possible. (Mul pole enam tagasiteed. Viin teid teekonnale, millest te pole osanud unistadagi.)

See tsitaat saadab külastajad Alexander McQueeni näituselt välja. Need sõnad käivad tema viimase kollektsiooni – Plato’s Atlantis – kohta, mis kujutab veealust tulevikumaalima. Samas võtab tsitaat hästi kokku kogu McQueeni loomingu.

Platos Atlantis

Piltidel: Liblikas ja postkaart V&A muuseumipoest, V&A ajakirja kaanepilt, Savage Beauty näituse reklaam, kleit McQueeni kollektsioonist Widows of Culloden (foto: blog.metmuseum.org/alexandermcqueen), McQueeni siidrätt (foto: www.alexandermcqueen.com), McQueeni kollektsioon Plato’s Atlantis.