Kolm salli Lissabonist

Vintage-tram-Lisbon

Üheks Lissaboni turistimagnetiks on nunnud vintage-trammid. Need aitavad avastada linna, mis võlub esmalt oma mäenõlvade, värviliste majade, päikseliste inimeste ning ülihea toiduga. Üllatavalt tuleb välja, et Lissabon presenteerib end kui lahedat ettevõtluskeskkonda, lisaks leidub seal palju ägedat disaini. Nautides novembris eestlasele tavatuid soojakraade, põikasin sisse vintage- ja disainipoodidesse ning kolasin kirbuturul, et leida salle, mis on väärt kojutoomist. Siin on kolm eripalgelist leidu.

Portugali traditsiooniline õlarätik

Kõige tõenäolisem on kohata erksavärvilisi lillemustriga rätikuid mõnes turistidele suunatud meenete poes. Leidub ka söögikohti, kus õlarätt on kaunistuseks seinale välja pandud. Need kolmnurksed rätikud pärinevad Portugali põhjaosas asuva Viana de Castelo regiooni rahvariiete komplektist. Traditsiooniliselt kandsid naised õlgade ümber ja peas punaseid või tumesiniseid rätte.

Rätikute lillemuster ja narmad mõjuvad pisut slaavilikult ning sellele leidub ka loogiline selgitus. Nimelt imporditi salle algselt Porto sadama kaudu kusagilt praeguste Tšehhi ja Slovakkia aladelt. Värviline lillemuster sai portugallastele nii südamelähedaseks, et seda kangast ja rätte hakati riigi põhjaosas tootma ning toodetakse tänini. Paraku olid kõik paksemad õlarätid, mida Lissabonis kohtasin, tehtud akrüülist, mis ostma ei kutsu. Võibolla leidub villast valmistatud rätte põhja pool.

Portugese-scarves-fleamarketPortugese-traditional-scarvesLisbon-fleamarket-scarfLisbon-fleamarket-seller

Vintage-leiud

Vintage on Lissabonis kuum teema ning mitte ainult trammidega seoses. Seal on ellu äratatud hulk kvaliteetseid tooteid, mis omal ajal aastakümneid kasutajaid teenisid. Näiteks A Vida Portuguesa poed, kus sellist kaupa müüakse, on möödunud ajastute hõngulise ning samas originaalse sisekujundusega omaette vaatamisväärsus.

Teisipäeviti ja laupäeviti toimub São Vicente of Fora kiriku juures kirbuturg. Turg on suur ja merevaatega – sealt leiab kunsti ja käsitööd, kasutatud rõivaid, vanavara, ohtralt ajaloolisi glasuurplaate ning sekka ka tänapäevast disaini. Turult leitud vintage-rätikud muudab väärtuslikumaks see, kui müüja teab, kui vanad ja kust need pärit on.

Vintage-rõivapoodidest jäi mu teele Ás de Espadas (Calçada do Carmo 42), mis paistis silma põneva valiku, abivalmis poepidaja ning mõistlike hindadega. Sellest tulenevalt lahkusin poest eelmise sajandi algupoolest pärineva siidrätiga, mida kaunistavad väikesed käsitsi tikitud jaapanlannad – teadmata, mida ma sellega tegelikult peale hakkan.

Lisbon-vintage-shoppingVintage-shop-Lisbon

Korralik (puu)villane sall

Principe Real on Lissaboni linnaosa, kus ühe tänava äärde on koondunud hulgaliselt disainipoekesi. Seal paiknevad ka kaks hiljuti renoveeritud paleedesse rajatud ostukeskust: suursugune Embaixada ning vaoshoitum Entre Tanto Indoor Market (Rua da Escola Politécnica, 46). Viimases asub Portugali brändi by Stró pood, kuhu tasub sammud seada, kui soovid kvaliteetset ja kaunist puuvillast või täisvillast salli.

Wool-scarves-Lisbon

Save

Save