Vanad väärtuslikud detailid

Hedon spaa lagi

Selline kevadilm, mis näitab ühe nädalavahetuse jooksul kõiki nelja aastaaega, ei pane meid enam imestama. Küll aga paneb see mõtlema, et päris talve nagu polnudki, soe kevad laseb ennast oodata ning kuuma suve sel aastal ei pruugigi tulla. Tuju üleval hoidmiseks ja enese turgutamiseks tasub seada sammud mõnda kuurortlinna, spaasse. Tõepoolest – selleks, et lõunamaise päikese käes peesitada, ei pea ootama suve ega reisima kaugemale kui Pärnu. Hedon spaas on võimalik nautida Mauritiuse, Bali ja Miami päikesepaistet.

Hedon spaa asub ajaloolises mudaravila hoones, mille renoveerimisel on vanast ajast säilinud elemendid oskuslikult modernse sisekujundusega ühendatud. Kui astud sisse päikesetoa läheduses asuvasse tualettruumi, vaatavad selle seintelt vastu kulunud kahhelplaadid, mis nõukaaegses koolis käinutele võivad meenutada võimla väsinud ilmega dušširuumi. Tähelepanelikum külastaja märkab ukse kõrval olevat silti “Säilitatud on vanad väärtuslikud detailid”.

Päevinäinud seinaplaatide esteetiline väärtus võib esmapilgul tunduda küsitav. Samas, hoone kuplialuses osa avaneb pilgule oma ajastu hõnguline laevitraaž, mis tundub ka tänasel hetkel uhke ja kaunis. Vitraaž aitab paigutada kahhelseina laiemasse arhitektuurilisse konteksti ning muudab plaadid armsaks ja eriliseks.

Rõivaste, aksessuaaride ja jalatsitega on sama lugu. Mõnel esemel on kontekst, mida ainult selle kandja teab. Mõne tähendus tuleb paremini esile mingil kindlal ajal või erilises kohas. Ja mõne küljes on tähenduslik silt – kõigile nähtavalt või varjus.

Parnu plakat Vassiljevi kogu 2

Hedon spaa paike

Hedon spaa silt

 

Piltidel: Hedon spaa sisekujundus (päikesetoa foto: Hedon Spa), Pärnu plakat (Aleksandr Vassiljevi kogu, näituselt “Pidu sinus eneses”).