Rõõm ja rahulolu paberist

Secret-Japan-coloring-book-page

Kujutage ette olukorda, kus laps oma 4. sünnipäeval kingitust avab ning vanaisa teda selle juures aitab. Neil mõlemal paistab keeleots natuke suust välja. Sest nad on ennastunustavalt rahul sellega, mida hetkel teevad. Nad on õnnelikud, samas liialt ametis, et seda ise tähele panna.

Sarnast süvenemist, rahulolu ja hetkes viibimist nimetatakse vooseisundiks ning seda on võimalik saavutada, olles oma tegevuse suhtes tähelepanelik ja mõtetest-tunnetest teadlik. Inglise keeles viitavad neile nähtustele vastavalt flow ja mindfulness. Vooseisundit ning teadvelolekut võib väidetavalt nautida igasuguses tegevuses – tõenäolisem on neid kogeda seoses hobide ja kunstiga.

Hobi, kunsti ja mõtestatud lõõgastuse ühendamiseks pakuvad moodsa lahenduse näiteks täiskasvanutele mõeldud värvimisraamatud. Etteantud mustrite värvimine ei ole siiski kuigi loov tegevus ning värvimisraamatute teraapiline toime on paljuski turundusinimeste väljamõeldis (Hõbemägi, Eesti Ekspress).

Mindfulness-coloring-book“Mindfulness Coloring Book” – edetabelis 7. kohal. Ühes Londoni lennujaama raamatupoes kevadel 2015.

Secret-Japan-coloring-book_cover

Secret-Paris-coloring-book

Secret-Paris-coloring-book-exampleKultuuri- ja moehuvilisi rõõmustavad värvimisraamatud “Secret Paris” ja “Secret Japan”
jõudsid Eestis müügile 2015. aasta suvel.

Võibolla vallutavad värvimisraamatud menukamate raamatute edetabeleid just seetõttu, et nende kallal toimetamine on lihtsam ja mugavam, see tähendab vähem aega ja pingutust nõudev kui mõni “päris” loov tegevus, kuid pakub siiski isetegemise rõõmu ja esteetilist rahuldust?

Värvimisraamatute populaarsus võib peituda ka selles, et paber on lihtsalt väga mõnus vana kooli meedium, millega igapäevaselt üha vähem kokku puutume. Lisaks värvimisele leidub teisigi nutikaid-nostalgilisi võimalusi, kuidas paberiga nokitsedes hetke nautida ning käegakatsutavast tulemusest rõõmu tunda. Paberist voltimine ehk origami sobib neile, kellel on rohkem kannatust ja kes otsivad suuremaid väljakutseid, samas kui 1000 nummerdatud punkti ühendamine äratuntavaks kujutiseks nõuab vähem mõttetööd ja rohkem aega. Tänuväärseimaks tegevuseks võib aga osutuda pabernuku riiete väljalõikamine väiksele piigale, kes sellega ise veel toime ei tule.

Fashion-origamiPaberist lipsu voltimine nõuab omajagu nikerdamist….

Dot-to-dot-example…1000 punki ühendamine on veelgi aeganõudvam. (Pilt raamatust
“The 1000 Dot-to-dot Book”, Thomas Pavitte.)

PabernukumaailmPabernukumaailma väljalõikamine toob palju rõõmu.
Väikesed ja suured moekunstnikud saavad riideid ise juurde luua.

Algavaks advendiajaks jääb soovida, et kogeksite piparkooke küpsetades, jõulukaarte meisterdades ja kingitusi paberisse pakkides keeleots-suust-väljas-tunnet ning rõõmsat rahulolu.